czwartek, 21 lutego 2013

Potrzeby w rozumieniu ekonomicznym, gospodarczym, społecznym

Potrzeby to pragnienia o charakterze biologicznym, społecznym, ekonomicznym. Bywają też w nauce określane jako uświadomiony brak czegoś, a to oznacza, że towarzyszą nam przez cały okres naszego świadomego istnienia.
Natomiast w potocznym tego słowa znaczeniu oznaczają to, co jest konieczne i niezbędne w znaczeniu przedmiotowym (np. podstawowe produkty spożywcze, dach nad głową) i poza przedmiotowym (np. edukacja, opieka medyczna, praca). Innymi słowy, za przedmiot potrzeby należy uznać wszystko bez czego ciężko się obejść, a brak tego wręcz nakazuje działanie, mające na celu zaspokojenie danej potrzeby.
W znaczeniu ekonomicznym i gospodarczym źródłem zaspokajania potrzeb są wszelkiego rodzaju towary oraz usługi, które powstają z istniejącego na nie popytu generowanego przez konsumentów. Popyt ten powinien być poparty zgodą na pokrycie kosztów wymaganych do zaspokojenia danej potrzeby. Podstawowym problemem ekonomicznym i gospodarczym jest nieograniczony popyt konsumentów przy posiadanych przez nich ograniczonych środkach na jego zaspokojenie. W gospodarce rynkowej, to system cenowy decyduje o rozdziale środków pomiędzy poszczególnymi potrzebami.
Abraham Harold Maslow amerykański psycholog jest autorem hierarchii potrzeb, składającą się z pięciu zasadniczych szczebli. Hierarchia ta znana jest również jako piramida Maslowa, w której na samym dole znajdują się te o charakterze podstawowym, których zaspokojenie pozwala na przeżycie, (np. chleb, mieszkanie, woda). Wyżej natomiast lokują się potrzeby takie jak np. miłość i bezpieczeństwo. Natomiast szczyt piramidy wieńczą potrzeby związane z samorealizacją. Przeciętny człowiek, statystyczny everyman, ma ułożoną hierarchię potrzeb, w sposób w jaki uchwycił to Harold Maslow. W każdym społeczeństwie zdarzają się co prawda przypadki zachwiania czy też silnego przewartościowywania piramidy potrzeb, nie są to jednak przypadki typowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz